България няма да постави нови условия в рамките на преговорите на Република Северна Македония за членство в Европейския съюз. Това заяви македонският външен министър Буяр Османи.
Думите му дойдоха в момент, в който Бундестагът гласува декларация, с която призовава България да не поставя допълнителни условия извън вече поставените. А българският евродепутат Андрей Ковачев, който срещна различни пречки от Скопие да влиза в Северна Македония, се възмути, че Северна Македония търси за подкрепа друга държава относно въпросите с историята, културата и езика.
Включването на българите в конституцията на Северна Македония е основно изискване към Скопие за начало на преговорите за членство на РС Македония в Европейския съюз.
"България не може да поставя нови условия, тъй като всички те се съдържат в преговорната рамка. Рамката е затворена и в нея има три насоки, а в едната от тях има план за действие за малцинствата, което е единственото условие за отваряне на преговорите. Разбира се, че договорите с България и Гърция се съдържат в рамката в частта, в която се оценяват добросъседските отношения, но в насоките е единствено планът за действие. Ние се надяваме, че с България ще изградим отношения, в които движеща роля ще имат добрата воля и при които двете страни няма да стоят с включен калкулатор в ръка“, подчерта министърът.
Идентичността е гарантирана, а македонският език ще бъде официален в ЕС, каза още Османи.
Той заяви, че срокът, който правителството е дало на ВМРО-ДПМНЕ да реши дали ще гласува промените в конституцията, т.е. договорът между управляващите и опозицията относно предложенията от последната лидерска среща, е до началото на първото гласуване в парламента за разглеждането на конституцията.
"Работим по две успоредни линии: с опозицията, като цяло, и с депутатите, в частност. До деня на пленарното заседание, когато ще бъде първото гласуване, са отворени опциите за договор с опозицията относно конституционните промени, включително планът от три точки, който предложих", каза Османи.
"Надявам се, че от правителството до парламента ще бъде препратено предложението на конституционната комисия и ще почнат да текат сроковете, за да се стигне до първото гласуване. До този момент имаме шанс за договор с опозицията", подчерта македонският външен министър.
Преди дни ДСИ заяви, че партията е готова да напусне правителството в същия ден, когато конституционните промени влязат в сила, ако това е предпоставка опозицията да подкрепи конституционните промени, припомня БГНЕС.